Gyakran Ismételt Kérdések

GYIK
MIRE VAN SZÜKSÉG AZ ONLINE RÉSZVÉTELHEZ?
Az online kurzusok esetében a Google Meet rendszert, illetve a Ningcsing Komunikációs Tréning esetében pedig a Zoom rendszert alkalmazuk, tehát szélessávú internet elérhetőségre és számítógépre szükséged lesz. (A rendszerek használatát magyarul a linkekre kattintva elolvashatod.)
Mindkét rendszerrel elő szóban lesz lehetőséged kérdezni, mert látni és hallani fogjuk egymást. Éppen ezért mindenképpen szerencsésebb egy nagyobb monitor használata (laptop vagy számítógép) a mobiltelefon helyett.
Az órákhoz fontos egy nyugodt szoba is a számodra, amely jól szellőztethető, némiképp tágas és világos. Legyen a szobában támlás szék, jógamatrac, takaró, (esetleg ülőpárna) és ivóvíz is számodra.
MI A CSIKUNG (QIGONG, CHIKUNG, CHI KUNG)?
Az életenergia tudatos begyűjtése és áramoltatása a mozgás, a légzés és a figyelem által. Tekinthető az életerő művészetének, amelyben az alkotó és az alkotás te magad vagy. A csikung egy több ezer éves múlttal rendelkező önfejlesztő út. Gyökereit sokan Kínához kötik, valójában az legősibb csikung az emberiség kialakulásával egyidős.
Bővebben
- Külső elixír csikung gyakorlatok (Wai Dan), melynek célja az egészség megőrzése, helyreállítása. Itt a végtagokon keresztül vesszük fel a csit (életenergiát) a külvilágból és vezetjük a belső szervek felé. A külső elixír gyakorlatok lehetnek dinamikusak: ezek lassú mozgásokra épülő meditatív gyakorlatok, vagy lehetnek statikus (álló) testhelyzetekben végzett meditációk.
- Belső elixír csikung gyakorlatok (Nei Dan), melynek célja az élet meghosszabbítása és a magasabb szellemiség elérése. Itt közvetlenül a testbe áramlik a csi és onnan halad a végtagok irányába. A belső elixír csikung gyakorlatok mozdulatlanul végzett ülő meditációk. Itt már mozdulatok nélkül, kifejezetten a tudat és/vagy a légzés által történik testen testen belül az életenergia áramoltatása.
Szómagyarázat: csikung (más írásmódokban qigong, chikung vagy chi kung) egyszerűsített formában légzőgyakorlatokat jelent. Más fordításban: az életenergia megmunkálását jelenti. A kínai nyelvben a szavak nem egyetlen dolgot jelenten, hanem fogalomcsoportokat.
Csi (qi, chi) jelentése: légzés, lélegzet, életerő, életenergia, az univerzum bármely pontján fellelhető esszencia, és jelenti ezeket is: köd, időjárás, klíma.
Kung (gong) jelentése: munka + erő/erőfeszítés, ügyesség, jártasság, tudás, megmunkálni vagy elérni valamit gyakorlás, idő és energiaráfordítás által.
miylen alapfogalmakkal érdemes megismerkedni?
A hagyományos kínai világkép merőben más, mint a modern nyugati szemléletünk. Ha csikungozni kezdesz, ezekkel a fogalmakkal biztosan találkozol: Tao, chi, 5 elem/fázis tana, meridiánok, biokatív/akupunktúrás pontok, dantienek, jin-jang elmélet, 3 kincs, esszenciák. Ezek közül néhányat részletesebben kifejtek a gombra kattintva.
Bővebben
Akupunktúrás v. Bioaktív pontok és a Meridián-rendszer – A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi testnek három fő szállítója van: a vér-, a nyirok és a meridiánrendszer. A keringési rendszerek működése szorosan kapcsolódnak egymáshoz. A meridiánhálózaton áramlik a bioaktív pontokon át az univerzumból felvett külső csi és a testben áramló belső csi. A bioaktív pontokon keresztül vagyunk képesek felvenni és leadni a csit. A hagyományos kínai orvoslás több, mint 2000 pontot ismer az emberi testben. Ezek a pontok kapcsolatban állnak egymással és e kapcsolatot ösvénynek, csatornának, vezetéknek vagy más néven meridiánnak neveznek. 20 meridiánt (csatornát) különböztetünk meg, 12 fő- és 8 mellékmeridiánt, amelyek összeköttetést jelentenek a test felszíne és a belső szervek között. A szervekhez köthető meridiánok nem állnak külön egymástól, egy összetett energiaáramlási rendszer részét képezik.
Tantienek v Dantienek – A hagyományos kínai szemlélet három fő energiagyűjtő központot (elixír mezőnek, üstnek vagy katlannak is nevezik) különböztet meg: 1. alsó tantien a köldök alatt, 2. középső tantien a mellkas tájékán, 3. felső tantien a fej területén helyezkedik el. A Három tantien összeköttetésben van a három irányító erővel. Az alsó tantien kapcsolódik a Föld irányító erejéhez. Ez a tantien felel az élethez szükséges alapfeltételek megteremtéséért, az egészség megtartásáért, az ösztönkésztetések és az önvédelem működtetéséért, meghatározza az általános energiaszintet. Középpontja testünkben a Vese. A középső tantien kapcsolódik a Kozmosz irányító erejével. Ez a tantien táplálja a Lelket, a Felsőbb Ént, felel az érzelmi megnyílásért, az együttérzésért, a magasabb rezgésű érzelmi állapotok megteremtéséért. Középpontja testünkben a Szív. A felső tantien kapcsolódik az Egyetemes irányító erőhöz. Összeköttetésben áll azzal a szellemi minőségünkkel, amely túlmutat énhatárainkon és a mindent átfogó egyetemes létünkben gyökeredzik. Testünkben a felső tantien magába foglalja a fejet, vezérlője az agy.
San Bao avagy a Három Kincs, a Jing, a Csi és a Shen – Jing az az ősi esszencia, amely minden létező forrása. Emberi Jingünket – azt az esszenciát, amelyet szüleinktől örököltünk, a vesék tárolják. A hagyományos kínai szemlélet szerint ha elég erős a jingünk, akkor hosszú, egészséges életre számíthatunk. A csikung gyakorlásával megtanuljuk megőrizni ezt az értékes minőséget és megtanuljuk csivé átalakítani. Az átalakítással kinyert csit a csikung során felemeljük és Shenné alakítjuk. A Shen (szellemi minőségünk) segítségével megtanuljuk uralni személyiségünk érzelmi és gondolati oldalát, valamint meghaladni azt. Ez már a csikung szellemi útja.
MIÉRT ÉRDEMES GYAKOROLNI?
Leginkább azért, mert az élet minden területén pozitív válozásokat képes előidézni. Pont ott segít, ahol a leginkább szükséged van plusz energiára, legyen az egy képesség fejlesztése, egészségmegőrzés vagy szellemi célok. A csikung lényege egy dinamikusan változó, harmonikus egyensúly megteremtése az életünkben.
Bővebben
1. Egészségmegőrzés és gyógyulás, élet meghosszabbítása
A csikung (qigong, chikung, chi kung) több ezer éve a hagyományos kínai orvoslás része, mert a csikung gyakorlása elősegíti a gyógyulást. Több száz tudományos kutatás és tanulmány támassza alá a csikung jótékony hatását az emberi szervezetre. Bizonyították azt is, hogy a meditációs gyakorlatok hatással vannak a telomeráz enzim működésére, így valóban képesek késeltetni az öregedés folyamatát. Tehát ha nem esik menet közben egy fél tégla a fejedre, a csikung valóban képes meghosszabbítani az életed. Kutatásokról magyar nyelven itt olvashatsz.
2. Tanulási képességek javítása, avagy a csikung bölcsebbé tesz
A csikung javítja a kognitív képességeket. A meditációs gyakorlatok hatására az agy fehér- és szürkeállománya növekedésnek indul, valamint új neuronkapcsolatok jönnek létre, illetve aktivizálódnak. Ennek hatására javul a reakcióidő, a döntésképesség, a memória és a tanulási képességek is fejlődnek.
3. Egyensúly
A csikung lényege a dinamikusan változó egyensúly megtalálása és fenntartása. Miközben fejlődik az egyensúlyérzéked, érzelmileg is egyre stabilabbá válsz. Elméd fokozatosan leáll az állandó csapongással. Ettől a csendtől már önmagában is jobban fogod érezni magad! A gyakorlatok hatására egy vonalba kerül a szíved meg az agyad (Kispál és a borz után szabadon…).
4. Spirituális és szellemi célok
A csikungot a megvilágosodás elérése érdekében is gyakorolták és gyakorolják ma is. (Buddhista irány) A csikung által megtanulsz figyelni – másképp, mint ahogy eddig. Felfedezed a belső csendet, ami teremtőerőd forrása. Az érzékszerveidet elkezded másképp használni, mint korábban. Mindez hozzásegít, hogy megszabadulj a múltad árnyékaitól és végre valóban figyelni tudj a jelen pillanatra.
5. Harcművészet
A keleti harcművészetek sok ezer éve alkalmaznak olyan technikákat, amelynek alapja a csikung. Ilyen technikák a páncéling technika vagy a vashomok-tenyér, amelyek a test védelmére szolgának, illetve a támadás hatékonyságát javítják. Ha kifejezetten harci csikungot szeretnél tanulni, érdemes olyan kung-fu oktatóhoz fordulnod, aki jártas ezekben a technikákban.
6. Csikungozni öröm!
Ami a legfontosabb, azt a végére marardt! A csikung gyakorlása egy izgalmas és a legtöbbször örömteli felfedező út, melynek során képessé válsz kiszakadni a megszokott nézőpontodból, megtanulod lecsendesíteni a gondolataidat. Újszerű módon tapasztalod meg a testedet, önmagadat és a világot.
Szükséges-e hinni benne?
Nem kell hinni benne! A csikungban nincsenek vallási tanítások, sem üres rituálék. A csikung (qigong, chikung, chi kung) gyakorlása alatt kizárólag a valóság érzékelésével dolgozunk a testérzetek megfigyelésén keresztül. Ez a bármilyen világnézet számára elfogadható megközelítés is oka a csikung elterjedésének világszerte.
Bővebben
A csi létezésében sem kell hinned, tekints rá úgy, mint valamire, amiről nem tudod, hogy létezik e, de nyitott elmével megvizsgálod. Ez a “nemtudás” megóv attól, hogy vakhittel gyakorolj, ugyanakkor nyitottá tesz önmagad alapos megfigyelésére. A javaslat az, hogy ne higgy a csikungban, egyszerűen csak kövesd a helyes gyakorláshoz szükséges instrukciókat és támaszkodj a saját tapasztalataidra!
MIÉRT NEM LEHET KIZÁRÓLAG VIDEÓKRÓL/KÖNYVEKBŐL MEGTANULNI?
A mozdulatok lemásolása még nem csikung. A csikung nem egy tornasor, ami utánzással megtanulható. A helyesen végzett mozdulatok titka a részletekben rejlik. Hiába mondanám el a videón, hogy mire figyelj, nem látod magad kívülről és nem leszel képes minden apró részletre egyszerre odafigyelni.
Bővebben
A biztonság kérdése: Különféle testi-lelki állapotban vagytok. A csikung gyakorlatai személyedre szabhatóak akkor is, ha a testi állapotod nem engedi meg pl. hogy állni tudj, mert mondjuk kerekesszékben élsz. Ha magas vérnyomással vagy glaukómával küzdesz, nem végezhetsz mély előre hajlásokat, a gyakorlatokat ilyenkor másképp kell végezni, hogy jó legyen neked. Ha meg a hátaddal van valamilyen gond, megint másra kell odafigyelni. Megint másra, ha daganatos megbetegedésed van. Felelőtlenség lenne személyre szabott konzultáció nélkül kizárólag videóról tanítani gyakorlatokat. Kutatások igazolták, hogy a csikung gyakorlása minden életkorban és fizikai állapotban biztonságos, de csak akkor, ha megfelelően képzett oktató segítségével sajátították el.
A légzés és a tudatállapot sem mindegy! A légzés közvetlen hatással van a tested feszült-ellazított állapotára és közvetlen hatással van a tudatállapotodra is. Ha nem megfelelő a légzésed, nem lesz hatékony a gyakorlás sem, sőt még kellemetlenséget is okozhatsz magadnak. A megfelelő tudatállapotba történő belépés (nevezzük csikung-állapotnak) sem tanítható meg videón, ahogy annak fenntartása sem.
A csikung NEM VESZÉLYES?
A csikung (qigong, chikung, chi kung) gyakorlása minden életkorban és a legkülönfélébb betegségek mellett is biztonságos abban az esetben, ha megfelelően képzett oktató segítségével kerültek elsajátításra és az instrukcióknak megfelelően gyakorolják. Mindezt több hivatalos kutatás és tanulmány is alátámasztja.
Bővebben
A Csikung bizonyítékalapú felülvizsgálata a Natural Standard Research Collaboration által:
An Evidence-based Review of Qi Gong by the Natural Standard Research Collaboration
Kivonat: A csikung biztonságosnak mondható a teljes népesség számára, bármely egészségügyi állapot esetén. A csikung a népesség körében biztonságosnak mondható, ha a megfelelően alapelvek szerint gyakorolják, és ha egy képzett tanár irányítása alatt kerül a csikung elsajátításra. A csikung hatékonysága számos egészségügyi javallat esetén meggyőzőnek bizonyult.
MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉBEN SEGÍTETT A CSIKUNG BIZONYÍTHATÓAN?
Több száz angol nyelven elérhető hiteles orvosi csikungkutatás található fenn a neten. Az egyik legmegbízhatóbb portál a PubMed, amely az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Orvostudományi Könyvtárának, valamint a Nemzeti Egészségtudományi Intézetének közös adatbázisa. Az alábbi hivatkozások mind a PubMedről származnak:
Bővebben
Magas vérnyomás: a csikung gyakorlása hatékonyan csökkenti a vérnyomást – 1, 2, 3, 4
Egyensúlyérzék: a csikung hatására javul az egyensúly – 1
Depresszió és szorongás: a csikung segít a depresszió és szorongás oldásában – 1, 2, 3
Alvásproblémák: a csikung javítja az alvás minőségét – 1
Krónikus fájdalom: a csikung gyakorlása csökkenti a krónikus fájdalmakat – 1
Csontritkulás: a csikung erősíti a csontsűrűséget – 1, 2
Életminőség: a csikung javítja az életminőséget – 1, 2
Immunrendszer gyengesége: a csikung javítja az immunrendszert – 1, 2, 3
Rosszindulatú daganatos megbetegedések: a csikung segíti a felépülést, és a rákmegelőzést – 1
Kognitív funkcióvesztés: a csikung javítja a kognitív képességeket – 1
Egyéb gyűjtések más megbízható adatbázisokból:
Parkinson-kór: a csikung enyhíti a tüneteket és javítja a motoros funkciókat – 1, 2, 3
Poszttraumás stressz-szindórma (PTSD): a csikung gyakorlása segít leküzdeni a PTSD-t – 1
Különféle neurológiai kórképek: a csikung segíti az idegrendszer regenerációját – 1
CSIKUNG VAGY TAI CHI? MI A KÜLÖNBSÉG?
A csikung (qigong, chikung, chi kung) az életenergia megművelésének ősi kínai művészete. Eredete 4-5 ezer évre nyúlik vissza. A tai chi, teljes nevén tai chi chuan egy csikungra épülő lágy harcművészeti irány, amelynek kb. 500 éves múltja van. Az alapelvek azonosak. A csikung azonban jóval egyszerűbb, mint a tai chi.
Bővebben
Nincsenek benne hosszan koreografált bonyolult lépések, mint a tai chi-ban. A csikung gyakorlatai teljesen személyre/állapotra szabhatóak,a tai chi kötött formáival szemben. A csikungnak van egy ülő meditációs (Nei Dan) része is, szemben a tai chival, amely egy mozgásmeditációs (Wai Dan) gyakorlási formának feleltethető meg. A Tai chi sok elemet átvett a csikungból, népszerűsége pedig a hatékonyság mellett szépségének is köszönhető.
A csikung és a tai chi egészségre gyakorolt hatását tekintve hasonló, habár az alábbi kutatás csak a mozgásos rész taglalja (Wai Dan), a csikungra jellemző ülő meditációs gyakorlatok (Nei Dan) pozitív hatásairól nincs szó az összehasonlító kutatásban.
A csikung és a tai chi egészségügyi előnyeinek átfogó felülvizsgálata
A Comprehensive Review of Health Benefits of Qigong and Tai Chi
Kivonat: A kutatás jelentős eredményeket mutatott fel a csikung és a tai chi egészségre gyakorolt hatása tekintetében, valamint bizonyította csikung és a tai chi gyakorlatok hatásának hasonlóságát és hatékonyságát. A két mozgásforma gyakorlatilag egyenértékű. A kiterjedt kutatás bizonyítja azt is, hogy a csikung/tai chi jótékony hatással van a csontsűrűségre, javítja a fizikai funkciókat az ülő életmódot folytató idősek esetében, javítja az életminőséget, csökkenti a szorongást és a depressziós tüneteket, erősíti az immunrendszert.
CSIKUNG VAGY JÓGA? KINEK MELYIK A JOBB?
Mindkét irány alapjai azonosak: légzés, mozgás, figyelem. Mindkét irány a test-lélek-tudat hármasát megbonthatatlan egységnek tekinti. Célok tekintetében is hasonlítanak: vitalitás növelése, egészség megőrzése, élet meghosszabbítása, kiteljesedés, szellemi növekedés (megvilágosodás), egységünk felismerése az univerzummal.
Bővebben
Különbségek: A csikung testi erőnlét, rugalmasság, testtudatosság szempontjából sokkal könnyebb, mint a jóga. A kezdetekben viszont mentálisan nagyobb kihívást jelent a csikung. A csikungban nem teszünk erőszakot a testünkön. Nem kényszerítjük bele magunkat nyakatekert pózokba. A csikungban engedjük, hogy a testünk fokozatosan érkezzen meg egy számára megfelelő, természetes testhelyzetbe, mozdulatba. A mozgásos (Wai Dan) csikung gyakorlatok nem kitartott pózokra épülnek, mint a jógában, hanem lassú, egyenletesen áramló (flow) mozgásra. A csikungban nincs erőteljesen kontrollált légzéstechnika. Helyette a normál légzést engedjük változni, a mozgás segítségével finoman terelve a helyes légzés irányába.
A jóga a “Kontrolláld a tested és a légzésed, majd belelazulsz!”-elven működik, a csikung a “Figyeld meg a tested és a légzésed és engedd változni!”-elven. A csikunggal az erős kontroll helyett megtanulod finoman terelni a tested, a légzésed, a figyelmed egy olyan állapotba, amelyben beindulnak a pozitív változások.
Melyik út kinek való?
Belső célok szempontját tekintve mindkét út külön-külön és együtt is jó lehet. Tehát ha gyógyulni, stresszoldani, testileg-lelkileg töltődni, szellemi magasságokba emelkedni szeretnél, a jóga és a csikung gyakorlása egyaránt segíthet. A csikung esetében nincs kizárólagosság. Csinálhatsz mellette más gyakorlási módot szabadon, csak ne keverd őket. (Tehát pl. jóga közben ne akarj csikung légzéssel dolgozni.)
A kérdés további megválaszolására érdemes 4+1 szempontot végiggondolni:
Milyen a személyiséged? Ha erős külső kontrollt igényelsz, a jóga lesz a te utad. Ha hajlamos vagy önmagadat magadtól is túlhajtani, gyakorold a csikungot! Ha eleinte csak heti 1-2 alkalmat gyakorolnál, válaszd a jógát. Ha a változás érdekében a kezdetektől rá tudsz szánni önmagadra napi 15 percet, válaszd a csikungot!
Mi a “külső” célod? Ha kifejezetten látványos izmokat szeretnél építeni, vagy látványosan nyújtanád az izmaidat, válaszd a jógát. Ha a látvány helyett beéred a harmóniával és a kisugárzással, gyere csikungozni! A csikungban nem építünk látványos izmokat már csak azért sem, mert a túlépített izomzat akadályozza a csi szabad áramlását. Az állóképességed, a gerinced és az ízületeid állapota azonban csikunggal is látványosan javulni fog. A kisugárzásodról már nem is beszélve. Mivel a csikungban nincsenek erősen kifeszített ízületek, jobban kímélik az ízületeket bármely életkorban, mint a jóga.
Milyen a fizikai állapotod? Ha gyógyulni szeretnél, mindkét út szóba jöhet az orvosi csikung (pl. 8 brokáttekercs) és a jóga egyaránt segíteni tudja a gyógyulásod. A jóga rugalmasság, testi erő, állóképesség terén nagyobb kihívást jelent. A csikungot akkor is tudod gyakorolni, ha kerekesszékben élsz, mozgássérült vagy vagy annyira beteg, hogy csak ágyban tudsz ülni, feküdni. A csikung gyakorláshoz csak annyi kell, hogy napi 15 percet figyelni tudj önmagadra. A csikung bármely életkorban elkezdhető és gyakorolható.
Otthon gyakorolnál vagy eljárnál valahova? A jógát óraadó módon tanítják leginkább, ezért hosszabb időbe telik, amíg megtanulod a gyakorlatokat annyira, hogy önállóan és helyesen tudj otthon jógát gyakorolni. A csikung esetében tanfolyami jelleggel tanulsz. A fejlődéshez már a tanfolyam alatt fontos a rendszeres – lehetőleg mindennapos – otthoni gyakorlás. A csikunggal a kezdetektől önálló leszel, a fejlődésed a személyedre szabottan átadott gyakorlatokkal biztosított.
+1. Melyikhez van inkább kedved? Hagyatkozz a megérzéseidre, esetleg próbálj ki több irányt is és érezni fogod, melyik út a tiéd. bármelyiket választod, nem tudsz rosszul dönteni!
CSIKUNG VAGY MINDFULNESS VAGY MÁS MEDITÁCIÓ?
Hatalmas divattá vált a Mindfulness, ami a kb. 2500 éves buddhista és zen meditációs technikákra épül, elhagyva belőlük a vallásos vonatkozásokat. A Mindfulness tekinthető a tudatos jelenlét gyakorlásának, amelyet nem csak befelé fordulva, csukott szemmel végzünk, hanem a mindennapos tevékenységeink közepette is.
Bővebben
A csikung a mindfulness meditáció ősi formája. A csikung esetében a legnagyobb hibának az számít, ha nincs meg a tudatos jelenlét a gyakorlás alatt. Már a kezdő csikungosok is tudják, hogy a csikung (pl. Kis ég kör, Földlégzés, 5 kapu légzés, Bőrlégzés, sőt, akár a Nagyfa is) gyakorolható a mindennapos tevékenységeink közepette is. Legyen az utazás, autóvezetés, mosogatás, vagy egy tárgyalás amin részt veszünk. Amikor fenntartjuk a tudatos jelenlétet, egy beszélgetés során nem csak a szavakra figyelünk, hanem a másik lényére, testi-lelki állapotára és önmagunkra egyszerre. Amikor a tudatos jelenlétet éljük, nem csak rohanunk egyik helyről a másikra, egyik feladattól a másikig, hanem befogadjuk mindazt, ami abban a pillanatban körbevesz. Lelassulunk, anélkül, hogy lassítanánk. Kevesebb hibával, több nyugalommal, a megfelelő tempóban végezzük dolgainkat.
Számtalan meditációs út létezik és ezen a ponton fontos különválasztani, mi a meditáció és mi nem az. Amikor a youtube-on vezetett meditációt hallgatsz, az nem meditáció. Lehet imagináció, amikor egy képzeletbeli világba lépsz be, vagy lehet relaxáció, amikor a tested ellazításán van a fókusz. Ezek is nagyon hasznos területei a mentális lazításnak, de a meditáció nem ez. A meditációnak nincs célja. Egyszerűen csak szemlélődsz, megfigyeled és megéled a jelen pillanatot. Egy ponton fordul a dolog: már nem te vagy, aki meditál, hanem a meditáció történik általad. Ezen az állapoton túljutva belépsz a csend terébe. Az ürességbe. Ez a meditáció.
Nem könnyű eljutni ebbe az állapotba. Ami miatt a csikungot egyedülálló útnak tartom, annak két oka van:
1. A csikunggal könnyebb a meditáció. A mozgásos gyakorláson keresztül úgy alakítja az energiarendszert, hogy sokkal könnyebb eljutni a meditációig, mint ha kizárólag ülő gyakorlatokkal próbálkoznánk.
2. A csikung biztonságos, mert egyensúlyt teremt. Bármennyit is gyakorlod a Nei Dan csikung-meditációkat, nem fogsz elszakadni az élettől, – sőt egyre erősebb kapcsolatban leszel vele – mert a csikung földel. Sajnos találkoztam olyan szellemi úton járó, sokat meditáló emberekkel, aki a mindennapi dolgaikat teljesen elhanyagolták. Nem tudtak elegendő pénzt keresni, az otthonukban rendet tartani, intézni a mindennapjaikat, mert csak a meditációnak éltek és fokozatosan elveszítették a kapcsolatot a mindennapos dolgaikkal. A csikung gyakorlók esetében erre nem láttam példát. A szellemi növekedés sosem megy a két lábon állás rovására. Egy fa is akkor tud növekedni az ég felé, ha gyökerei elég erősen tartják őt a földben.
A NINGCSING CSIKUNG HOGYAN TUD SEGÍTENI EBBEN A COVIDOS IDŐSZAKBAN?
Egyetlen csikung irányzat gyakorlása sem tudja megakadályozni, hogy találkozz vírusokkal, baktériumokkal stb. A Ningcsing Csikung gyakorlása abban tud segíteni, hogy a szervezeted működése – beleértve a fizikai, érzelmi és energetikai állapotodat – rugalmas maradjon ebben a vírusokban, félelmekben és bizonytalanságban gazdagabb időszakban is.
Bővebben
A Ningcsing Csikung lényege, hogy a természettel harmóniában létezve fedezd fel önmagad és válj tudatosabbá. A gyakorlás „mellékhatásai” a következőek:
- az immunrendszered edzése
- a tüdőd és teljes légzésszervrendszered karbantartása
- a keringésed javítása
- az idegrendszer harmonizálása
- az általános energiaszinted emelése
- energiarendszered tisztítása
- túlpörgő elméd csillapítása
A fenti lista koránt sem teljeskörű.
Ha már túlestél a covid fertőzésen, a Ningcsing Csikung gyakorlásával elsőegítheted a poszt-covid tüneteken való túljututást.
Ebben az esetben kiemeleten fontos, hogy a gyakorlás előtt konzultálj megfelelően képzett oktatóval, hogy a gyakorlásod állapotodnak megfelelően optimális legyen!
MelyeK A NINGCSING CSIKUNG jellegzetességei?
Mindenekelőtt ez egy jin irány, a nők testi és energetikai sajátosságainak leginkább megfelelő gyakorlási módot kínálja. Fontos része a méh energetikai tisztítása, ami a legtöbb csikung iránynak nem része. Ugynakkor a Ningcsing csikung a férfiak számára hasznos megközelítést és gyakorlási módot is kínál.
Bővebben
Szemlélet: Legfontosabb sajátosság, hogy a Ningcsing Csikung szemlélete túlmutat a hagyományos kínai világképen, annál egyetemesebb, a nyugati gondolkodásmóddal könnyebben befogadható.
Mozgások: Jellemzőek a gerinc csavarásával járó mozdulatok. A Ningcsing Csikung gyakorlatai között vannak egyszerűbbek és összetettebbek. Fontos jellegzetesség, hogy a gyakorlatok a tanítvány fizikai állapotához adaptálva kerülnek átadásra. Kiemelt figyelemmel dolgozunk a kismedence területével.
Célok: A Ningcsing Csikung célja hogy megszabadítson a szenvedéstől az által, hogy segít felfedezni valódi – a világot magába foglaló, békés és szabad – természetedet. Ez a férfiak és a nők esetében is együtt jár a női princípium felelmelésével. Szeretettel és elfogadással fordulunk mindahhoz, ami van. A fizikai testhez, a felmerülő gondolatokhoz, az élet megmutatkozó helyzeteihez, a felbukkanó könnyebb és nehezebb érzelmekhez.
Egészségjavulás: A Ningcsing Csikung gyakorlatai egy kiegyensúlyozott rendszert alkotnak. A tudatosság természetesen a test állapotára is vonatkozik. A gyakorlások mellékhatása az egészség erősödése, a krónikus fájdalmak csökkenése, a test öngyógyító képességének javulása.
HOGYAN történik a ningcsing csikung átadása?
A Ningcsing Csikung átadása eltér a szokásos tanulástól. Lesznek elméleti ismeretek, de a hangsúly a megtapasztaláson van. Az átadás történhet személyesen egyéni vagy csoportos órák keretében, de van lehetőség élő online átadásra is. Mivel a csikung a legalapvetőbb élettani funkciókra épül (légzés, mozgás, figyelem), elsajátítása inkább egyfajta emlékeztető arról, amit már ismersz.
Bővebben
A Ningcsing tanfolyamokon létrejön egy tér, ami egy energetikai és információs mező. Ebben a mezőben összekapcsolódva dolgozunk együtt.
A tér segítségével történő átadással a csi könnyebben érzékelhetővé válik és az ősi tudás elkezd „láthatóvá válni”.
Ez a tér akkor is jelen van és összeköt, ha online találkozunk.
HOGYAN SEGÍT A NINGCSING CSIKUNG TÚLJUTNI A SZENVEDÉSEN?
Egyrészt a méh nőiséggel kapcsolatos emlékezetével dolgozunk. Az ott elraktározott személyes, generációs és kollektív történetek meghatározó módon épülnek be a személyiségbe, hoznak létre újabb és újabb belső programokat, amelyek rengeteg szenvedés és kapcsolati probléma okozója. Ezektől megtisztulva a személyiség új struktúrát teremt.
Bővebben
A legtöbben abban a hitben vannak, hogy a szenvedést a körülményei vagy mások okozzák. Ezért folyamatosan kívül igyekeznek változást előidézni, saját belső romboló programjaik kiiktatása helyett. Ez pedig folyamatos ellenállást és feszültséget szül.
A körforgásban, amelyben igyekeznek megszerezni, ami nincs, megszabadulni attól, ami van, folyamatossá válik a hajtás. Ennek eredménye a stressz, a pillantnyi kielégülés után újra a hiányérzet, a csalódottság, reménytelenség, kilátástalanság, a harag, az irígység, az egzisztenciális és egyéb félelmek. Az emberi elme a boldogságot fiatalon a jövőben, idős korban a múltban keresi.
A Ningcsing Csikung gyakorlásokon keresztül egyre alaposabban megismered az elméd csalóka működését, képessé válsz meghaladni generációs és kollektív életmintákat is. Az út folyamán a szenvedésre és állandó hajtásra kondicionált személyiséged átalkalul, békésebbé és a jelenben felismerve önmagát boldogabbá válik.
Férfiaknak akkor nem való a ningcsing csikung?
Ez így ebben a formában nem igaz. Ugyan a Ningcsing a női minőséget erősíti, mégis vannak olyan gyakorlatok amelyek a férfiak számára is hasznos lehet. Velük nyilván nem fogunk méh tisztítást és petefészeklégzést gyakorloni, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a Ningcsing csikung tere emelni tudja őket is.
Bővebben
Egyrészt mélyebb megértéshez jutnak a női nemmel kapcsolatban, ami párkapcsolati helyzetekben kifejezetten hasznos lehet. Gyógyulnak a nőkkel és az anyával kapcsolatos személyes történetek és generációs sérülések. Tehát Ningcsing csikung gyakorlásának hatására a női minőség a férfiakban is tisztulni kezd.
Ahogy a nőknek van férfi (Jang) része, úgy a férfiaknak is van női (Jin) része. Ha ez a rész sérült, az az élet több területére is romboló hatással lehet.
Világunk nagy mértékben eltolódott a Jang/férfias minőség felé. Ez az eltolódás nem csak a nőkben, hanem a férfiakban és végső soron az egész világunkban diszharmonikus állapotokat okoz. Ez mostanra elég egyértelműen érzékelhető. Ideje ezen közösen változtatnunk. Ami a „kicsiben” történik, megjelenik a „nagyban” is.
HÍVŐKÉNT ÜTKÖZIK A VALLÁSOMMAL?
Többféle csikung irány létezik, vannak taoista és buddhista irányvonalak és vannak vallásoktól mentes irányzatok is, ilyen a gyógyító csikung, vagy bizonyos harcművészeti csikungirányzatok is. A csikung az önfejlesztésenek egy ősi útja, eredete jóval a nagy világvallások előtti időkbe nyúlik vissza.
Bővebben
A Ningcsing Csikung az ősi tudás és az emberi jelen létezése között képez hidat. Nem támad és nem részesít előnyben semmilyen vallást, szabadon hagyja a gyakorlót. Bármilyen vallást is gyakorolsz, a Ningcsing Csikunggal támogatást kapsz a számodra fontos hatások még mélyebb megismeréséhez. A Ningcsing Csikung az elfogadás és a szeretet békés útja, ez az út tiszteletben tart minden vallást és hitbeli elköteleződést.